Hogyan reagáljunk és mit tegyünk, ha defektet kapunk?
A defekt minden Magyar autós rémálma, mégis bármikor előfordulhat velünk az úton. Felkészültséggel és higgadtsággal azonban sikeresen megbirkózhatunk ezzel a kellemetlen helyzettel.
Nézzük hát, hogy milyen lépéseket érdemes követni, amikor gumink hirtelen leenged?
Amikor észleljük, hogy defektet kaptunk, a legfontosabb teendőnk a biztonságos megállás. Fokozatosan vegyük le a lábunkat a gázpedálról, és óvatosan fékezzünk. Kerüljük a hirtelen kormánymozdulatokat, hiszen a sérült gumi miatt autónk irányíthatósága jelentősen romolhat. Amint lehetséges, húzódjunk le az út szélére vagy egy biztonságos helyre, távol a forgalomtól.
Miután megálltunk, kapcsoljuk be a vészvillogót, hogy felhívjuk magunkra a többi közlekedő figyelmét. Amennyiben sötétben vagy rossz látási viszonyok között ért minket a baj, gondoskodjunk járművünk megfelelő kivilágításáról. Vegyük fel a láthatósági mellényt, mielőtt kiszállnánk az autóból – ez nem csak ajánlott, de sok országban kötelező felszerelés is.
Mérjük fel a helyzetet…
Mielőtt bármibe is belekezdenénk, defektjavítás előtt alaposan vizsgáljuk meg a sérült kereket. Nézzük meg, mi okozhatta a defektet: szög, éles tárgy vagy esetleg egy nagyobb kátyú? A probléma azonosítása segíthet eldönteni, hogy elegendő-e egy gyors javítás, vagy komolyabb beavatkozásra van szükség. Ellenőrizzük a gumi állapotát is. Amennyiben csak kis lyukadás történt, és a gumiabroncs nem sérült meg súlyosan, jó eséllyel megjavíthatjuk a helyszínen. Azonban súlyosabb sérülés, például oldalsó szakadás esetén a kerékcsere elkerülhetetlen.
Most, hogy felmértük a helyzetet, elő kell készítenünk a szükséges eszközöket. A legtöbb autóban megtalálható az alapvető felszerelés: pótkerék (vagy defektjavító készlet), emelő és kerékkulcs. Vegyük elő ezeket a csomagtartóból, és helyezzük őket az autó mellé, biztonságos távolságra a forgalomtól.
Ne feledkezzünk meg saját biztonságunkról sem! Helyezzük ki az elakadásjelző háromszöget az autótól megfelelő távolságra, hogy időben figyelmeztessük a közeledő járműveket. Lehetőség szerint kérjük meg utasainkat, hogy szálljanak ki az autóból, és várakozzanak biztonságos helyen, távol az úttesttől. Kezdjük a folyamatot azzal, hogy meglazítjuk a kerékcsavarokat, még mielőtt felemelnénk az autót. Így könnyebben boldogulunk velük, hiszen a kerék még nem forog szabadon. Csak lazítsuk meg a csavarokat, de ne csavarjuk ki teljesen!
Ezután helyezzük el az emelőt az autó gyártója által javasolt ponton. Ez általában közvetlenül a sérült kerék mögött vagy előtt található, gyakran egy kis bemetszés vagy jelölés mutatja. Emeljük fel az autót annyira, hogy a sérült kerék teljesen a levegőben legyen.
Most már teljesen kicsavarhatjuk a kerékcsavarokat, és levehetjük a defektes kereket. Helyezzük fel a pótkereket, és kézzel csavarjuk vissza a csavarokat. Lényeges, hogy keresztben, egyenletesen húzzuk meg őket, hogy a kerék megfelelően illeszkedjen. Engedjük le az autót, és távolítsuk el az emelőt. Végezetül a kerékkulccsal húzzuk meg teljesen a csavarokat, ismét ügyelve a keresztirányú sorrendre.
Napjainkban egyre több autóban található defektjavító készlet is…
Először távolítsuk el az idegen tárgyat a gumiból, majd csatlakoztassuk a kompresszort a szelephez. Töltsük be a tömítőanyagot a gyártó utasításai szerint, majd kapcsoljuk be a kompresszort, hogy felfújja a gumit. A tömítőanyag belülről bevonja a gumi falát, ideiglenesen megakadályozva a további levegővesztést. Lényeges megjegyezni, hogy ez csak átmeneti megoldás! A defektjavító készlet használata után azonnal induljunk el a legközelebbi gumishoz vagy szervizbe, ahol szakszerűen megjavíthatják vagy kicserélhetik a sérült abroncsot.
A defektek többnyire váratlanul érkeznek, de néhány egyszerű lépéssel csökkenthetjük előfordulásuk esélyét. Rendszeresen ellenőrizzük a guminyomást és a gumik állapotát. A kopott vagy túl régi abroncsok sokkal érzékenyebbek a sérülésekre.Tartsuk karban autónkat, és győződjünk meg róla, hogy minden szükséges eszköz megtalálható benne egy esetleges defekt kezeléséhez. Érdemes elsajátítani a kerékcsere folyamatát még azelőtt, hogy szükség lenne rá, egy parkolóban vagy garázsban végzett gyakorlás sokat segíthet a valós helyzetben. Ne felejtsük el, hogy sokszor a legjobb megoldás a segítség hívása. Ha nem érezzük magunkat biztonságban vagy képesnek a kerékcsere elvégzésére, hívjunk autómentőt vagy olyan szolgáltatót, akik defektjavítással is foglalkoznak. Biztonságunk mindennél fontosabb!
A defekt kellemetlen, de nem kell, hogy katasztrófává váljon. A megfelelő felkészültséggel, tudással és higgadtsággal gyorsan és biztonságosan kezelhetjük a helyzetet. Tartsuk észben, hogy a legfontosabb a saját és utasaink biztonsága, valamint a többi közlekedő figyelembe vétele.