A napelemek
Igaz, hogy a Föld ásványkincsei folyamatosan fogynak, de ma már rendelkezésünkre állnak olyan alternatív energiaforrások , amelyekkel kiválthatók az egyes ásványkincsekből nyert javak. Egyik ilyen kiváló lehetőséget a napelemek biztosítják.
Napelemek?
A napelemek a nap sugarait használják fel és alakítják át elektromos energiává és így alternatív módon állíthatunk elő hő illetve villamos energiát. Ma már egyre népszerűbbek, szinte nincs is olyan fejlett ország, ahol ne használnák a napelemek valamelyik típusát. A háztartásokban is előfordulnak már különböző napelemet használó rendszerek amelyek villamos árammal illetve egyes típusok hőenergiával melegítik fel a vizet. Így, alternatív módon felhasználva a napenergiát, tudnak spórolni a villamos energia és a földgáz használatával.
Milyen típusai vannak a napelemeknek?
A napelemeket a használatuk alapján két fő típusba sorolhatjuk. Kristályos szerkezetű és a vékony filmes típusú napelemek közül választhatunk. Azonban a felhasználhatóságot vesszük figyelembe, akkor érdemes inkább a kristályos szerkezetű termékek közül választani. Ezekből a napelemekből szerelték fel a legtöbbet. Több előnye is van ennek a megoldásnak. Az egyik legfontosabb tulajdonsága a hosszú élettartam. Akár több évtizeden keresztül, bizonyos típusok akár 50 évig is használhatóak és a kivitelezők ezért, 10- 25 év közötti garanciát is biztosítanak rájuk. A másik fontos jellemzője a napelemeknek a hatásfok. Ez az a mutató amely meghatározza azt, hogy a nap sugarainak hány százalékát képes a napelem átalakítani. Ideális esetben ez 15-20% között van.
Miért olyan népszerűek a napelemek?
Hazánkban számos ingatlanra szerelhető fel napelem. Családi házakban, vállalkozásoknál, néhány közintézményben is használják ezeket a termékeket. Nagyon népszerűek, hiszen észrevétlenül, hangtalanul működnek, és tökéletesen használhatóak az elektromos árammal üzemelő felszerelések működtetésére. Legyen szó padlófűtésről, klíma berendezésről, vagy bármilyen háztartási felszerelésről. Ezen kívül pedig a napelem rendszer használata jelentősen csökkentheti, sőt bizonyos esetekben meg is szüntetheti a villanyszámla költségét. Érdemes továbbá azt is megemlíteni, hogy a működéshez nincs szükség állandó, verőfényes napsütésre. A mai rendszerek szinte bármilyen fényforrásból képesek energiát kinyerni, és természetesen ma már képesek vagyunk tárolni is azt.