A fém lézervágás folyamata
A lézervágás folyamata során lézert használnak a különféle anyagok vágására. A technológiának jelentős szerepe van az ipari gyártásokban, itt jellemzően a síklapú anyagok, illetve a szerkezeti vagy csővezetékanyagok lézeres vágására vágógépeket alkalmaznak. A lézervágás során az anyagot nagyon magas hőmérsékleten választják el, ehhez pedig jelentős energiára van szükség, amit a lézer biztosít. A művelet automatizálható, rendkívül pontos eljárásként tartják számon. Elsősorban acélt, alumíniumot és rozsdamentes lemeztáblát vagy csövet munkálnak meg vele.
A lézervágás folyamata gyors és precíz munkát tesz lehetővé, ezen kívül rugalmas, éppen ezért terjedt el jelentősen az iparban. A művelethez szükséges berendezés tartós, nem kell sűrűn szervizelni, ráadásul a kopó alkatrészeket sem cserélik gyakran. Maga a vágás abszolút sorjamentesen megy végbe, ugyanis a magas hőnek köszönhetően az anyagok megolvadnak, majd el is párolognak. Előfordulhat, hogy a munkalemez nem szublimálódik, ilyenkor erre alkalmas folyadékkal egyszerűen kifújják a résekből, például nitrogénnel.
Milyen további előnyei vannak még a lézervágásnak?
Mivel itt nincs vágószerszám, ezért a gép bármikor átállítható egy teljesen más munkafolyamatra. Csupán a megfelelő CNC programot kell a kezelőnek beállítania, ezt meglépve pedig a vágógép már készen is áll a munkára.
Hátránya a lézervágás technológiájának, hogy nem mindegy milyen az anyagok fajtája, felülete és vastagsága. A lézer csak bizonyos vastagságig tud szakszerűen áthatolni és a végeredményt meghatározza a felület abszorpciós tulajdonsága, hőellenálló képessége. Éppen ezért okvetlen mérlegelni kell, hogy a lézervágás ideális-e az adott munkatábla megmunkálására.